• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

środa, 30 kwiecień 2014 10:32

Cerkwie w Bieszczadach: Cerkiew w Turzańsku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Cerkwie w Bieszczadach: Cerkiew w Turzańsku Piotr Kutiak

Na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń karpackich, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prowadzi do niej oznaczona drogowskazami Szlaku Architektury drewnianej droga z Rzepedzi. Odbija ona w prawo przez dawnym kombinatem drzewnym. Turzańsk jest malowniczą wioską z widocznymi wzdłuż drogi dawnymi zabudowaniami Łemków. W dolnej części wsi znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka pw. Św. Michała Archanioła, obecnie modlą się tu wyznawcy prawosławia, jest to filialna cerkiew parafii w Komańczy. Obiekt wzniesiono w latach 1801-03. Znajduje się na wzgórzu otoczonym murkiem z kamienia polnego. Prowadzą do niej kamienne schody i drewniana brama.

DSC02170
Reprezentuje typ północno-wschodni, jest świątynia drewnianą, orientowaną, o konstrukcji zrębowej. Oszalowana jest deskami w pionie. Wieńczy ją dach jednokalenicowy, wielopołaciowy, pokryty blachą. Nad prezbiterium, nawą i babińcem znajdują się wysokie wieżyczki z latarniami i cebulicami. Zwieńczone są krzyżami kowalskiej roboty. Podobne, mniejsze znajdują się na dachach zakrystii. W bryle cerkwi najszerszą częścią jest nawa, prezbiterium zamknięte trójbocznie, zabudowane od północnej i południowej strony zakrystiami. Babiniec węższy z przedsionkiem z 1836 roku.

100 9812

Wnętrze nakryte jest ośmiobocznymi kopułami. Polichromia figuralno-ornamentalna i ikony są dziełem Josipa Bukowszczyka. Zostały wykonane w 1895 roku. Trójstrefowy ikonostas zwieńczony jest grupa Pasji wyciętą z desek i sześcioma ikonami proroków pochodzącymi z połowy XIX w. Skradzione ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem, Chrystusa Nauczającego i ikony świąteczne zastąpiono współczesnymi. Barokowe ołtarze boczne z początku XIX wieku. W lewej części nawy znajduje się dwudziestowieczna ikona św. Mikołaja w zwieńczeniu starsza, ikona Św. rodziny. W prawej części nawy ikona św. Michała Archanioła i młodsza dwudziestowieczna chusta św. Weroniki.

Warte uwagi są malowidła nad parapecie chóru (św. Olga pouczająca św. Włodzimierza) oraz panorama górska nad ikonostasem. W babińcu znajduje się ciekawe malowidło z 1913 roku przedstawiające Chrystusa w chacie łemkowskiej. Ikony w omawianej cerkwi ozdobione są ręcznie haftowanymi chustami. Znajduje się tu również kilkanaście chorągwi procesyjnych.

05-Cerkwie 2005-01-09 - 6
Przed świątynią uwagę zwraca wysoka drewniana dzwonnica zaliczana do najwyższych drewnianych wolnostojących obiektów tego typu w polskich Karpatach. Wzniesiona została w 1817 roku. Jest to obiekt drewniany, konstrukcji słupowej. Trzy kondygnacje od zewnątrz przedzielają gzymsy profilowane z daszkami okapowymi. Dach namiotowy zwieńczony jest wieżyczką z oktagonalną latarnią i cebulicą. Wieńczy ją kuty krzyż.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl

 06-100 9102 - Kopia

08-100 9807

14-Cerkwie 2007-04-15 - 9

16-100 9821

19-100 9825 - Kopia

Czytany 2283 razy
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384