• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

Atrakcje w Bieszczadach: rezerwat leśno-krajobrazowy „Przełom Osławy pod Duszatynem"

Napisane przez 
Przełom Osławy nad Duszatynem Przełom Osławy nad Duszatynem Piotr Kutiak

Rezerwat leśno-krajobrazowy „Przełom Osławy pod Duszatynem" został utworzony 25 kwietnia 2000 (Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego 00.24.198) roku celem ochrony przełomowego odcinka rzeki Osławy od Prełuk do Duszatyna. Znajduje się na terenie gminy Komańcza w powiecie sanockim, na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Duszatyn, Leśnictwo Prełuki. Chroni się tu także drzewostan bukowo – jodłowy który porasta kilka wzniesień: Karnaflów Łaz 709 m n.p.m., Wierch 636 m n.p.m., szczyt o wysokości 616 i Łokieć 515 m n.p.m. Ten ostatni opływa Osława z trzech stron tworząc bardzo ciekawy pod względem przyrodniczym obszar. Omawiany teren stanowi obszar Natura 2000: Bieszczady PLC180001, Dorzecze Górnego Sanu PLH180007, Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Widok na rezerwat Przełom Osławy2
Z uwagi na zróżnicowaną i pofałdowaną budowę terenu spotykamy tu wiele ciekawych siedlisk: żyzną buczynę karpacką, grąd subkontynentalny, jaworzynę, ols i łęg. Gatunkiem dominującym jest tu buk i jodła z domieszką jawora, brzozy, dębu, jesionu, olszy i wierzby. Warstęw podszytu tworzy tu leszczyna, bez czarny i koralowy, trzmielina, kalina i pokrzyk wilcza jagoda. Z ciekawych roślin runa warto wymienić lilię złoto głów, konwalijkę dwulistną, żywokost sercowaty, żywiec gruczołowaty, pierwiosnka lekarską, knieć błotną, lepiężnik biały i różowy, śnieżycę wiosenną i cebulicę dwulistną. Królestwo grzybów reprezentują czarka szkarłatna, sromotnik bezwstydny, soplówka jodłowa i inne.
Z bezkręgowców spotykamy tu wiele przedstawicieli świata owadów: ważki, widelnice, sieciarki. Z biegaczowatych natknąć się można na biegacza pomarszczonego, wręgatego, zmiennego, fioletowego i zielonozłotego. Jelonkowate reprezentuje: wynurt i kostrzeń. Z kózkowatych swoistym klejnotem wśród chrząszczy jest nadobnica alpejska. Z ciekawych motyli spotkać tu można mieniaka strużnika, pazia żeglarza i niepylaka mnemozynę. W wodach Osławy spotykamy wiele ciekawych gatunków ryb: pstrąga potokowego, brzankę, świnkę, klenia, kiełbia Kesslera i białopłetwego, minoga strumieniowego i głowacza białopłetwego . Z płazów występuje tu kumak górski, salamandra plamista, traszka karpacka i górska. Gady reprezentowane są przez jaszczurkę zwinkę i żyworodną, zaskrońca, żmiję zygzakowatą i padalca. Rezerwat odznacza się bogatą awifauną, występuje tu: orlik krzykliwy, myszołów, bocian czarny, pluszcz, puszczyk uralski, dzięcioł zielonosiwy. Z ssaków omawiany teren zamieszkuje: wydra, rzesorek rzeczek, koszatka, popielica, sarna oraz jeleń.

1 Rezerwat Przełom Osławy (1)
Przez teren rezerwatu przebiega zarastające torowisko bieszczadzkiej kolejki leśnej. Uwagę przykuwa betonowy most łączący oba brzegi Osławy. Nieco niżej wędrując z nurtem rzeki napotykamy ciekawe progi skalne z widocznymi warstwami hieroglificznymi. Dzikość i urzekające piękno przełomów, szum na progach skalnych i urozmaicony krajobraz czynią omawiany rezerwat jednym z najpiękniejszych zakątków w Bieszczadach. Wędrując drogą, czerwonym szlakiem warto wspiąć się na osuwisko na wzgórzu nad Dusztynem. Rozpościera się stąd widok na cały rezerwat, zielone szczyty gór i wstęgę Osławy z mostem na torowisku kolejki.

Piotr Kutiak

 Przełom Osławy pod Duszatynem 1

Przełom Osławy pod Duszatynem 2

Przełom Osławy pod Duszatynem 4

Przełom Osławy pod Duszatynem 5

Przełom Osławy pod Duszatynem 7

Przełom Osławy pod Duszatynem 8

Przełom Osławy pod Duszatynem 9

Przełom Osławy pod Duszatynem 10

Przełom Osławy pod Duszatynem 14

Przełom Osławy pod Duszatynem 16

Przełom Osławy pod Duszatynem 17

1 Rezerwat Przełom Osławy (2)

1 Rezerwat Przełom Osławy (3)

Kategoria: Okolice Komańczy
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384