• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

poniedziałek, 23 grudzień 2013 18:29

Choinka wigilijna – symbol źródła życia

Napisał 
Choinka wigilijna – symbol źródła życia Piotr Kutiak

„Chwała Libanu do ciebie przyjdzie,
jodła i bukszpan, i sosna społem,
aby przyozdobić miejsce świętości mojej"
Izajasz 60,13

Grudzień, ostatni miesiąc w roku nieodłącznie kojarzy nam się z magią Świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów kultywowanych w naszych domach podczas świąt jest przystrajanie iglastego drzewka zwanego choinką. Jest ona symbolem Zbawiciela jako źródła życia. Rolę drzewka bożonarodzeniowego pełnią ustrojone świerki, jodły, sosny (naturalne lub wykonane z tworzyw sztucznych). Gatunki te podobnie jak i inne rośliny zimozielone od wieków w wielu kulturach były przedmiotem kultu wiecznie zielonego drzewka. Uznawane były one za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Nawiązywały do rajskiego drzewa dobra i zła. Szesnastowieczny zwyczaj z Alzacji, gdzie przyozdabiano drzewka w ozdoby z papieru i jabłek zagościł nieco później wśród wiernych kościoła katolickiego. Bardzo szybko rozpowszechnił się na terenie Europy Północnej i Środkowej. Jest on obecny na całym świecie, również w niechrześcijańskiej Japonii.

Do Polski zwyczaj obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia z choinką przynieśli niemieccy protestanci podczas zaborów. Początkowo ta nowa moda obecna była jedynie w miastach, wypierając tradycyjne polskie ozdoby: podłaźniczkę i dużo starszy Diduch. Podłaźniczka to wiązka gałązek jodłowych zdobiona jabłkami orzechami, ciastkami, kolorową bibułą i opłatkami. Zapewniała urodzaj i szczęście. Podłaźniczkę wieszano pod sufitem w dzień wigilii. Umieszczał ją tam gospodarz ubrany w czuchę (góralska wełniana kurta) przewiązaną sznurem uplecionym ze słomy. Obrzędowi temu towarzyszyły modlitwy. Obyczaj ten obecny był na terenie polskich Karpat do dwudziestolecia międzywojennego. Dydiuk był snopem zboża, który przed wiekami zdobił izbę, tradycję tę po dziś kultywuje wielu ludzi, m. in. znany bieszczadzki artysta Zdzisław Pękalski.

Współcześnie nasze choinki przystrajamy lampkami, bombkami, sznurami i innymi ozdobami ze szkła i tworzyw sztucznych. Dawniej ludzie używali słodyczy lub naturalnych surowców: ciastek, pierniczków, orzechów, małych jabłuszek oraz ozdób z bibuły, wydmuszek, słomy, kłosów zbóż. Ozdoby choinkowe posiadają własną symbolikę wywodzącą się z tradycji. Gwiazda Betlejemska umieszczana na pędzie szczytowym drzewka pomagała w powrotach do domu z dalekich stron. Oświetlenie, czyli dawnej świeczki zapalane w Wigilię miały chronić przed urokami i złym mocami. Orzechy zwiastowały dobrobyt i siłę. Łańcuchy na choince oznaczały więzi rodzinne lub zniewolenie grzechem. Dzwonki odniosły się do radosnych wydarzeń, anioły stanowiły opiekę nad domem.
Obecnie w sklepach i na targach mamy szeroki wybór drzewek choinkowych, kupujemy naturalne, sztuczne i w donicach. Oprócz sanockich sklepów można je kupić również w leśnictwach: np. Liszna, gdzie bardzo często są uprawiane na niewielkich plantacjach.

 

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384