• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

Atrakcje w Bieszczadach: Tunel pod Przełęczą Łupkowską

Napisał 

Przełęcz Łupkowska niegdyś zwana w Ziemi Sanockiej "Wrotami Węgierskimi", a na Węgrzech "Bramą Ruską" jest położna w obniżeniu pasma granicznego na wysokości 640 m n.p.m. Tym samym oddziela Beskid Niski od Bieszczadów.

Po raz pierwszy wspomina się o niej w 1150 roku i 1231 roku. Przez Przełęcz przebiegał szlak handlowy z miast w Ziemi Sanockiej do państw naddunajskich. Tą drogą wędrowali przez Karpaty nie tylko handlarze i kupcy, ale również zbójnicy, pracownicy rolni i pątnicy, którzy zmierzali do znanych miejsc pielgrzymkowych po obu stronach gór.

W 1872 roku, kiedy to Galicja znajdowała się pod zaborem austriackim, rozpoczęto budowę najkrótszej linii kolejowej o długości 266 km, która połączyła Przemyśl z Budapesztem. W 1874 roku ukończono budowę tunelu dwutorowego pod Przełęczą Łupkowską. Prace wykonały dwie firmy - galicyjska i węgierska bez użycia sprzętu mechanicznego. Te wydarzenia opisał ukraiński pisarz Iwan Franko w utworze "Kamieniar". Ta część linii kolejowej miała długość 416 m i pełniła bardzo ważne funkcje strategiczne. Dostarczano nią żywność, materiały budowlane, sprzęt bojowy i żołnierzy do tworzonej twierdzy w Przemyślu.

W pobliżu tunelu powstały dwie stacje kolejowe. Pierwszy budynek wraz z komorą celną wybudowano w Łupkowie odległym od Przełęczy o 1,6 km. Drugi powstał w Nowym Łupkowie, gdzie wybudowano nowe osiedle dla pracowników kolei i ich rodzin.

Podróż przez łupkowski tunel opisał w swojej słynnej książce "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jarosław Haszek.

Tunel w okresie działań wojennych wielokrotnie niszczono. Po raz pierwszy w 1914 roku przez Austriaków, po raz drugi w 1915 roku przez Rosjan, w 1939 roku przez Polaków i w 1944 roku przez Niemców. Po zakończeniu II wojny światowej tunel odbudowano w 1946 roku. Wykonano w nim żelbetonowy pancerz, przez który zmniejszyła się średnica otworu. Z tego powodu zdecydowano na utrzymanie tylko jednego toru - drugi by się nie zmieścił.

Po wysiedleniach ludności ukraińskiej tunel zamknięto. Otwarto go dopiero w 1976 roku, gdy wyremontowano urządzenia kolejowe. Zaczęły kursować pociągi towarowe. W 1981 roku w wyniku napiętej sytuacji politycznej w Polsce, Słowacy zdecydowali się zamknąć tunel w obawie przed rozszerzeniem się działań rewolucyjnych.

Ponownie tunel otwarto w 1996 roku. O uruchomienie linii starały się władze Sanoka. W 1999 roku zaczęły kursować pociągi pasażerskie, ale na krótko. Z powodu kosztów po kilku latach to niezwykłe połączenie z Medzilaborcami zlikwidowano.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następującej książki:

1. Orłowski S., Na bieszczadzkich obwodnicach. Część III. Dolinami Sanu, Solinki i Osławy, Myczkowce 2012.

2. Michalak J., W dorzeczu Osławy. Komańcza, Zagórz i okolice, Krosno 1997.

Kategoria: Okolice Komańczy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384