• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

Zabytki w Bieszczadach: Klasztor Sióstr Nazaretanek

Napisał 

Klasztor Sióstr Nazaretanek z Komańczy położony jest na stoku góry Bircza, około 0,5 km za wiaduktem, na odcinku Komańcza - Rzepedź. Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu założył bł. Franciszek Siedlecki w 1875 roku w Rzymie. Dzięki staraniom ks. bp Anatola Nowaka, Ordynariusza Przemyskiego, który 4 września 1927 roku zaproponował Matce Generalnej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Marii Laurencie Lubowidzkiej utworzenie Domu Zgromadzenia w diecezji przemyskiej, przystąpiono w 1928 roku do budowy Klasztoru Nazaretanek. Pięć sióstr wynajęło 1 maja 1928 roku dom blisko działki, na której planowano wznieść budynek klasztoru. Siostry postawiły sobie za cel prowadzenie działalności pielęgniarskiej i lekarskiej.

 100 4678

Kamień węgielny pod budowę poświęcono 2 sierpnia 1929 roku. Budowa trwała trzy lata. W sierpniu 1931 roku poświęcono dom, który miał pełnić rolę sanatorium dla schorowanych sióstr zgromadzenia. Do wybuchu II wojny światowej Dom Nazaretanek zamieszkiwało ponad 20 sióstr. W okresie okupacji niemieckiej przestali przyjeżdżać do Klasztoru goście, za to schronienia u Nazaretanek szukali księża, Żydzi i wysiedleńcy. Dom Zgromadzenia stanowił punkt sanitarny o nazwie "Ambulatorium klasztorne" do 1961 roku, kiedy to w Komańczy powstała placówka ośrodka zdrowia. W czasie wojny siostry prowadziły kuchnię i codziennie karmiły od 100 do 300 osób. Po zakończeniu działań wojennych opiekowały się sierotami, a klasztorna kaplica przejęła funkcje kościoła, który spłonął w trakcie walk.

 DSC02157

Klasztor Sióstr Nazaretanek stał się znany dzięki temu, że w latach 1955-1956 był miejscem internowania ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Internowanie rozpoczęło się 29 października 1955 roku, kiedy to do Klasztoru przyjechali przedstawiciele Komitetu Centralnego w Warszawie, którzy zapowiedzieli przybycie Prymasa. Kardynał Wyszyński przebywał w Domu Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek do 26 października 1956 roku. Było to ostatnie miejsce internowania Prymasa, które zapewniało mu pewną swobodę. Kardynał Wyszyński odbywał liczne spacery po górach i lasach, o których wspominał w swoich zapiskach. To właśnie tutaj powstały "Śluby Jasnogórskie", a Prymas spędzał sporo czasu na modlitwie i medytacji przy statuetce Matki Boskiej, znajdującej się w lesie, blisko torów i przystanku PKP.

DSC02159

W późniejszych latach ks. Prymas trzy razy odwiedził jeszcze Klasztor Nazaretanek: w 1958, 1972 i 1976 roku. Przebywał tu także młody ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, który w 1953 roku wraz z grupą przyjaciół wędrował po Bieszczadach.

DSC02160

Klasztor Sióstr Nazaretanek pod wezwaniem św. Teresy wzniesiono na podstawie planów archiwalnych Nadziakiewicza. Budynek o charakterze willi uzdrowiskowej w tzw. stylu szwajcarskim jest częściowo murowany i częściowo drewniany. Na parterze Klasztoru, w osobnym pokoju znajduje się Izba Pamięci ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, w której można zobaczyć meble, szaty, pamiątki osobiste i zdjęcia z czasu internowania kardynała Wyszyńskiego. Do klasztoru prowadzi Dróżka Prymasa Tysiąclecia, a przed budynkiem stoi pomnik ks. Wyszyńskiego wyrzeźbiony przez artystę Andrzeja Kosę w kamieniu szydłowieckim w 1986 roku.

DSC06782

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Foto: Marek Kusiak

Opis na podstawie następujących książek:

1. Ciupka J., Arlet J., W gminie Komańcza i okolice, Krosno 2003

2. Śnieżyńska-Stolotowa E., Stolot F. (red.), Lesko, Sanok, Ustrzyki Dolne i okolice, Warszawa 1982

Miszczyszyn A., Gmina Komańcza i okolice. Informator turystyczny, Komańcza-Lublin 2007

DSC09045

 

DSC09047

DSC09050

DSC09051

DSC09052

 

 

Kategoria: Okolice Komańczy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384