• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

sobota, 02 listopad 2013 14:19

Czystogarb

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czystogarb to miejscowość usytuowana na wysokości 578 m n.p.m., na zachód od Komańczy, która znajduje się w dolinie Barbarki i jej dopływu, spływającego z Bani (705 m n.p.m.). Od południa sąsiaduje z Banią, od północy z Jasieniną (866 m n.p.m.), a od wschodu z Popowym Wierchem (648 m n.p.m.).

Czystogarb założyli na prawie wołoskim Fiedor i Tymek, synowie nieżyjącego Iwanka Lenkawy, który pełnił urząd sołtysa Komańczy. Wieś wybudowano w dobrach królewskich sanockiego zamku, dlatego należało uzyskać pozwolenie na lokację, którego udzielił 17 sierpnia 1524 roku starosta sanocki, Mikołaj Wolski. Miejscowość, którą początkowo zwano Czistihorb, później Czystohorb, założono na karczunku leśnym, nad potokiem Czistihorb, który sąsiadował z potokiem Komańcza. Dysponowała 3 łanami ziemi uprawnej oraz obszarami postronnymi. Chłopów zamieszkujących Czistihorb obejmowała wolnizna trwająca 24 lata. Po upływie tego okresu osadnicy byli zobowiązani do płacenia podatku. Kmiecie oddawali z połowy łanu 15 groszy rocznie, ser wołoski, co dziesiątego wieprza, co dwudziestego barana, do tego płacili 6 groszy podatku królewskiego oraz w razie potrzeby 6 groszy wojennego.

We wsi wybudowano młyn, karczmę i folusz czyli budynek, w którym wytwarzano tkaniny. W 1552 roku wieś składała się z 11 gospodarstw. Zamieszkiwało ją kilkunastu Łemków, Polaków i Żydów oraz około stu Cyganów wyznania greckokatolickiego, którzy utrzymywali się głównie z handlu końmi oraz z przemytu koni i eteru z terenów sąsiedniej Czechosłowacji, a mieszkali za wsią na wzniesieniu, przy drodze do Wisłoka Wielkiego, gdzie w latach 50 XX wieku powstały budynki PGR-u, rozbudowane w latach 80 tego samego stulecia. Po wojnie, w 1946 roku ludność przymusowo wyemigrowała do ZSRR. W chwili obecnej w Czystogarbie mieszka około 300 osób.

Po tym jak Austriacy znieśli dobra królewskie i uznano je za dobra kameralne, miejscowość przeszła w ręce prywatnych właścicieli w 1819 roku. Majątek ziemski stanowiły wtedy lasy.

29 września 1945 roku rozegrały się w okolicy walki oddziałów Wojska Polskiego z sotniami UPA.

W Czystogarbie ocalało kilka łemkowskich chyży (chat), krzyży i kapliczek. W XX wieku wybudowano i konsekrowano drewnianą cerkiew filialną w stylu ukraińskim na miejscu wcześniejszej. Nowa świątynia jednak spłonęła na skutek zaprószenia ogniem. Budynek składający się z trzech kopuł wznieśli cieśle z Huculszczyzny.

Kilka lat temu, przy drodze wybudowano niepozorną kaplicę rzymskokatolicką.

Przy słupku numer 116/5, przy granicy państwa znaleziono wrak samolotu PO-2 "kukuruźnika", który zestrzelono w 1944 roku.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

-Ciupka J., Arlet J., W gminie Komańcza i okolice, Krosno 2003

-Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

-Gmina Komańcza - mapa turystyczna, (tekst) Królikowski P., Kraków 2009

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 4715 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2013 20:28
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Łupków Komańcza »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384