• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

sobota, 02 listopad 2013 14:14

Osławica

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Osławica jest miejscowością położoną na wysokości 568-572 m n.p.m., w górnym biegu Osławy, przy drodze z Komańczy do Cisnej i przy linii kolejowej Zagórz-Łupków. Od zachodu sąsiaduje z lesistym Terpiakiem (745 m n.p.m.), a na wschodzie znajduje się kulminacja Jasieniowej (736 m n.p.m.), która oddziela dolinę Osławicy od Osławy.

Osławicę na prawie wołoskim założył Jaczko Wosczynka z Radoszyc w 1530 roku. Osada powstała na surowym korzeniu i przez pierwsze 9 lat należała do dóbr królewskich. Następnie stała się majątkiem Mikołaja Herbuta Odnowskiego, który początkowo pełnił urząd kasztelana przemyskiego, później stał się wojewodą sandomierskim. Osadników Osławicy obowiązywała dwudziestoletnia wolnizna.

Wsi nie ominęły najazdy Rakoczego w 1657 roku i tołhajów w 1686 roku, które ją splądrowały.

Niegdyś była to bardzo ludna wieś. Według spisu sporządzonego w 1921 roku, znajdowało się w osadzie 121 domów i zamieszkiwało ją 723 osoby, z tym, że grekokatolików było 696, katolików 13 i Żydów również 13. W końcowych latach przed II wojną światową Osławica liczyła 850 mieszkańców, wśród których było kilka rodzin polskich i żydowskich. Po 1944 roku wieś poddano przymusowemu wysiedleniu i zniszczono budynki. Osławicę odbudowano w latach 60 XX wieku. Obecnie miejscowość liczy 36 mieszkańców.

Do lat 90 XX wieku ziemie uprawne należały do PGR-u, dziś 1270 ha uprawiają mieszkańcy po części z nowym właścicielem ziemi popeegierowskiej.

DSC07934

Murowana cerkiew filialna pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wybudowaną w stylu barokowo-klasycznym w 1821 roku, której bryła przypominała bryłę cerkwi w Smolniku nad Osławą, rozebrano z powodu złego stanu technicznego. W latach 60 XX wieku zniszczono nawę i prezbiterium, a pod koniec lat 70 XX wieku wieżę.

Zachowały się krzyże przydrożne, popeegierowskie budynki i pozostałości dwóch cmentarzy.

Z Osławicy wywodzi się kpt. Kazimierz Swoszowski, który służył w armii austriackiej, a potem w lotnictwie polskim jako ochotnik. Brał udział w walkach w okresie I wojny światowej, a także w bitwach powietrznych o Lwów. Zginął 4 lutego 1920 roku.

W Osławicy można znaleźć nocleg w pensjonacie "Wojtasiówka".

Ciekawostką, którą podróżujący mogą zobaczyć nad Osławicą, na odcinku poniżej mostu drogowego (200-500 m) są ślady działalności bobrów.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

-Ciupka J., Arlet J., W gminie Komańcza i okolice, Krosno 2003

-Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

DSC07937

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 5639 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2013 20:13
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Radoszyce Wola Michowa »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384