• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

sobota, 02 listopad 2013 14:11

Dołżyca (gm. Komańcza)

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dołżyca jest niewielką osadą, leżącą w dolinie o tej samej nazwie, na wysokości 570 m n.p.m., na południowy zachód od Komańczy. Od południa sąsiaduje z Kowalówką (616 m n.p.m.), od północy z Majkowskim Wierchem (617 m n.p.m.) i Mogiłą (608 m n.p.m.), a od wschodu z Cisną. Na południowym zachodzie przebiega grzbiet głównego wododziału granicznego, ze wzniesieniem Grab Średni (822 m n.p.m.).

Nazwa Dołżyca oznacza "długą wieś lub dolinę", a wywodzi się od potoku Dolczicza, prawego dopływu potoku Barbarka. Została założona na gruntach Komańczy w 1548 roku. Założycielem osady był Maksymilian Komaniecki, który uzyskawszy pozwolenie od starosty sanockiego, Piotra Zborowskiego, lokował ją na prawie wołoskim, na surowym korzeniu.

Dołżycę zamieszkiwali Łemkowie, Cyganie, Polacy i Żydzi. Ludność miejscowa trudniła się wyrobem gontów, krosien tkackich, podstaw do żaren, kołowrotków i utrzymywała się z pracy w lesie. Cyganie zajmowali się kotlarstwem, kowalstwem, muzykowaniem i leczeniem bydła. Przed II wojną światową Dołżycę zamieszkiwało około 700 osób. Ocalałych w wojennej pożodze wysiedlono do ZSRR i Ziem Odzyskanych w latach 1945-1946. Niektórzy powrócili po 1956 roku.

Pierwszą drewnianą cerkiew filialną pod wezwaniem św. Michała Archanioła wzniesiono w 1840 roku. Antoni Bogdański wykonywał w niej prace malarskie w latach 1870 i 1880. Świątynię zniszczono po 1944 roku. Nie pozostał po cerkwi żaden ślad. Jedynie na cmentarzu, przy świątyni ocalało kilka nagrobków.

We wsi zachowało się kilka łemkowskich domów, krzyż i kapliczka. Znajduje się tutaj też kościół filialny pod wezwaniem bł. E. Bojanowskiego.

Pomiędzy Dołżycą, a Komańczą na potoku, wznosi się kaskada wodna, którą uznano za pomnik przyrody nieożywionej.

Turyści lubiący spędzać czas na łonie natury, mogą rozbić swoje namioty na polu namiotowym zwanym "Zacisze", a ci preferujący spanie pod dachem, mogą zatrzymać się w schronisku turystycznym "Pantałyk".

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

-Ciupka J., Arlet J., W gminie Komańcza i okolice, Krosno 2003

-Gmina Komańcza - mapa turystyczna, (tekst) Królikowski P., Kraków 2009

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 5847 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Maniów Wysoczany »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384