Wydrukuj tę stronę
sobota, 02 listopad 2013 14:10

Maniów

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opis miejscowości

Maniów jest miejscowością usytuowaną na wysokości 570-590 m n.p.m., położoną w dolinie Osławy i jej wschodniego dopływu, nad którym niegdyś leżała Szczerbanówka. Wieś znajduje się na wschód od Woli Michowej, niedaleko drogi do Cisnej. Od południa sąsiaduje ze wzniesieniami Kopa, Mataragona i Szczyciska, które przedzielają główny wododział, będący źródliskowym Osławy. Na północy od Maniowa w grzbiecie Wysokiego Działu znajduje się Jaworne i Wołosań z niższą kulminacją Przysłupu nad Szczerbanówką.

Obecnie Maniów jest niewielką osadą leśną, której liczba mieszkańców sięga 40 osób. We wsi ocalało kilka łemkowskich chat, stoi kaplica rzymskokatolicka, jest przystanek kolejki leśnej i znajduje się leśnictwo.

Maniów założono na prawie wołoskim, a pozwolenia na lokację udzielił Sebastian Lubomirski, starosta sanocki w 1554 roku. Pierwsi trzej osadnicy zaczęli karczunek w 1551 roku, dziesięć lat później do Maniowa przybyło kolejnych jedenastu. W 1565 roku uprawiano na tym obszarze 9 i pół łanów kmiecych oraz 1 będący własnością kniazia. Najazd Rakoczego w 1657 roku zdewastował osadę, a ilość uprawianej ziemi spadła do pół łanu.

W okresie zaborów Maniów stał się wsią kameralną. Mieszkańcy utrzymywali się głównie z pracy w lesie. W osadzie funkcjonował młyn wodny. W 1921 roku doliczono się 68 domów i 392 mieszkańców, w których skład wchodziło 374 grekokatolików, 13 katolików i 5 osób wyznania mojżeszowego. Po akcji przymusowego wywozu ludności pochodzenia ruskiego oraz walk prowadzonych z bandami UPA, wieś opustoszała.

Zniszczona po 1944 roku trójdzielna cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja, wybudowana na planie podłużnym w 1841 roku stała na wzniesieniu w widłach potoków. Pozostała po niej podmurówka. Drewniana dzwonnica powstała na planie kwadratu wchodziła w obręb osi cerkwi. Na wschód od pozostałości świątyni znajduje się cmentarz ze zgrupowanymi nagrobkami porośnięty starodrzewem. Ocalała natomiast murowana kaplica z początku XX wieku, umiejscowiona blisko drogi, przy moście nad Osławą.

W latach 80 XX wieku niedaleko Maniowa rozpoczęło budowę dużego schroniska studenckiego o nazwie nieistniejącej wsi "Szczerbanówka" biuro "Almatur". Budowę jednak przerwano, a tymczasowe budynki służące za zaplecze, opuszczone, popadły w ruinę. Na niektórych mapach umieszczono widmowe schronisko. Niedawno powstała w tym miejscu chatka, której gospodarze wynajmują niedrogie noclegi.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

-Ciupka J., Arlet J., W gminie Komańcza i okolice, Krosno 2003

-Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

-Gmina Komańcza - mapa turystyczna, (tekst) Królikowski P., Kraków 2009

Jak dojechać

Jak dojechać

Baza Noclegowa

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca

Zabytki

Zabytki

Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Informator

Czytany 5447 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl

Najnowsze od piotr