• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

sobota, 02 listopad 2013 14:10

Maniów

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Maniów jest miejscowością usytuowaną na wysokości 570-590 m n.p.m., położoną w dolinie Osławy i jej wschodniego dopływu, nad którym niegdyś leżała Szczerbanówka. Wieś znajduje się na wschód od Woli Michowej, niedaleko drogi do Cisnej. Od południa sąsiaduje ze wzniesieniami Kopa, Mataragona i Szczyciska, które przedzielają główny wododział, będący źródliskowym Osławy. Na północy od Maniowa w grzbiecie Wysokiego Działu znajduje się Jaworne i Wołosań z niższą kulminacją Przysłupu nad Szczerbanówką.

Obecnie Maniów jest niewielką osadą leśną, której liczba mieszkańców sięga 40 osób. We wsi ocalało kilka łemkowskich chat, stoi kaplica rzymskokatolicka, jest przystanek kolejki leśnej i znajduje się leśnictwo.

Maniów założono na prawie wołoskim, a pozwolenia na lokację udzielił Sebastian Lubomirski, starosta sanocki w 1554 roku. Pierwsi trzej osadnicy zaczęli karczunek w 1551 roku, dziesięć lat później do Maniowa przybyło kolejnych jedenastu. W 1565 roku uprawiano na tym obszarze 9 i pół łanów kmiecych oraz 1 będący własnością kniazia. Najazd Rakoczego w 1657 roku zdewastował osadę, a ilość uprawianej ziemi spadła do pół łanu.

W okresie zaborów Maniów stał się wsią kameralną. Mieszkańcy utrzymywali się głównie z pracy w lesie. W osadzie funkcjonował młyn wodny. W 1921 roku doliczono się 68 domów i 392 mieszkańców, w których skład wchodziło 374 grekokatolików, 13 katolików i 5 osób wyznania mojżeszowego. Po akcji przymusowego wywozu ludności pochodzenia ruskiego oraz walk prowadzonych z bandami UPA, wieś opustoszała.

Zniszczona po 1944 roku trójdzielna cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja, wybudowana na planie podłużnym w 1841 roku stała na wzniesieniu w widłach potoków. Pozostała po niej podmurówka. Drewniana dzwonnica powstała na planie kwadratu wchodziła w obręb osi cerkwi. Na wschód od pozostałości świątyni znajduje się cmentarz ze zgrupowanymi nagrobkami porośnięty starodrzewem. Ocalała natomiast murowana kaplica z początku XX wieku, umiejscowiona blisko drogi, przy moście nad Osławą.

W latach 80 XX wieku niedaleko Maniowa rozpoczęło budowę dużego schroniska studenckiego o nazwie nieistniejącej wsi "Szczerbanówka" biuro "Almatur". Budowę jednak przerwano, a tymczasowe budynki służące za zaplecze, opuszczone, popadły w ruinę. Na niektórych mapach umieszczono widmowe schronisko. Niedawno powstała w tym miejscu chatka, której gospodarze wynajmują niedrogie noclegi.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

-Ciupka J., Arlet J., W gminie Komańcza i okolice, Krosno 2003

-Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

-Gmina Komańcza - mapa turystyczna, (tekst) Królikowski P., Kraków 2009

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 5761 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: Dołżyca (gm. Komańcza) »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384