• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Aktualności

Fotorelacje

Videorelacje

Najbliższe wydarzenia

Bieszczadzkie szlaki: z Komańczy do Jeziorek Duszatyńskich

Napisał 
rezerwat Zwiezło rezerwat Zwiezło Piotr Kutiak

„Nie zapomnę nigdy tych jeziorek,

co zaskoczyły nas po drodze,

jakby dwie cysterny niezgłębionego snu.”

Jan Paweł II

Wędrówkę rozpoczynamy przy dworcu PKP w Komańczy. Skręcamy w lewo za drewnianym kościołem pw. św. Józefa . Kierujemy się na wschód w kierunku miejscowości Prełuki. Przekraczamy most na Osławicy, nieco dalej szlak odbiega w lewo, trawersując grzbiet Sokoliska 67 m n.p.m. (drogą asfaltową także dojdziemy do celu). W Prełukach przechodzimy przez most na Osławie. Szlak aż do Duszatyna wiedzie cały czas asfaltową drogą wspinając się na widokowy szczyt z osuwiskiem po lewej stronie.

1-100 1205

Rozpościera się stąd widok na urokliwe fragmenty rezerwatu „Przełom Osławy Pod Duszatyniem”. Przełom rzeki z przerzuconym nad nią mostkiem kolejki wąskotorowej dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. 

Rezerwat leśno-krajobrazowy Przełom Osławy Pod Duszatyniem o powierzchni 322 ha chroni najpiękniejszy przełomowy odcinek Osławy od Smolnika do Turzańska wraz z otaczającym go drzewostanem bukowo-jodłowym Utworzony został 25 kwietnia 2000r. Znajduje się w granicach administracyjnych gminy Komańcza w powiecie sanockim.

Za Duszatyniem czeka na nas wędrówka brzez bukowo-jodłowy las nowo wyznaczonym odcinkiem szlaku, wcześniej wiódł on drogą leśną często wykorzystywaną do zrywki i wywozu drewna. Niemniej jednak, gdy nie ma błota możemy iść drogą przy niej po prawej stronie znajduje się niewielki wodospad. Wędrując przez bukowy las na stokach Chryszczatej docieramy rezerwatu Zwiezło.

Rezerwat przyrody nieożywionej "Zwiezło" o powierzchni 1,74 ha utworzony został 7 lutego 1957 roku, położony jest na stokach Chryszczatej 997 m n.p.m. w gminie Komańcza w powiecie sanockim. Chroni  Jeziorka Duszatyńskie wraz z otaczającym je lasem jodłowo-bukowym. Jeziorka powstały wskutek osunięcia się zbocza wiosną 1907r., które spowodowało spiętrzenie wód potoku Olchowego. Dziś jeziorko górne położone na wysokości 708 m n.p.m. ma powierzchnię 1,25 ha, średnią głębokość 2 m, maksymalną 5,8 m, pojemność 25500m3. Jeszcze w 1925 roku, wg źródeł, było dwukrotnie większe, jednak wpadające strumienie budują delty, zamulając je i zmniejszając jego powierzchnię. Jeziorko dolne położone na wysokości 687 m n.p.m. ma powierzchnię 0,45 ha, średnią głębokość- 2,4 m, maksymalną 6,2 m, pojemność 12000m3.
1-100 1237
1-100 1242
1-100 1275
Kategoria: Okolice Komańczy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384